piątek , 12 lipca 2024

33 Mistrzostwa Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim – podsumowanie

W dniach 26-28 października odbyły się 33 Mistrzostwa Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim. Impreza ta była dla Zbigniewa Bródki pierwszym oficjalnym startem w zawodach na torze w Tomaszowie Mazowieckim. Oczywiście, że nie był to pierwszy kontakt z tym obiektem. Zbigniew Bródka tak jak i pozostali polscy panczeniści od jesieni ubiegłego roku często trenują na tym obiekcie.

Pierwszym startem Bródki na tych zawodach był jego koronny dystans czyli 1500 metrów. Pod nieobecność Konrada Niedźwiedzkiego (zakończenie kariery) i Jana Szymańskiego (prawdopodobnie przerwa w uprawianiu łyżwiarstwa szybkiego) kandydat do zwycięstwa był tylko jeden. Zbigniew Bródka nie zawiódł kibiców i pewnie zwyciężył z prawie 2 sekundową przewagą nad drugim zawodnikiem. Lód w Arenie Lodowej w Tomaszowie był bardzo ciężki, wolny dlatego czasy uzyskiwane przez zawodników były znacznie poniżej ich rekordów życiowych.

Wyniki biegu na 1500 metrów mężczyzn:

Lp. Zawodnik Klub Czas
1. Zbigniew Bródka UKS Błyskawica Domaniewice 1:50.62
2. Sebastian Kłosiński GKS Stoczniowiec Gdańsk 1:52.39
3. Adrian Wielgat GKS Stoczniowiec Gdańsk 1:52.45

 

W niecałą godzinę po biegu na 1500 metrów odbył się bieg masowy ze startu wspólnego. W biegu tym nie ważny jest uzyskany czas na mecie a miejsce i zdobyte punkty na premiowanych okrążeniach. Bieg ten jest najbardziej widowiskową konkurencją w łyżwiarstwie szybkim. Na pierwszym punktowanym okrążeniu zapunktował Zbigniew Bródka. Zaraz potem przez kilka okrążeń uciekał Artur Janicki wraz z Szymonem Pałką. To oni podzielili się punktami na kolejnych dwóch punktowanych okrążeniach. Ucieczka jednak została skasowana i na 3 okrążenia przed metą prowadzenie objął Bródka. Domaniewiczanin zwalniał i zjeżdżał na bok aby ktoś zmienił go na pozycji lidera ale nie było chętnego. Ostatecznie na samej linii mety sprytniejszy od strażaka z PSP w Łowiczu okazał się Marcin Bachanek, który na linii mety o długość stopy go wyprzedził. Mimo tego Zbigniew Bródka zadowolony był ze swego startu i zajętego miejsca. Był to jego debiut w biegu masowym. Pewnie w przyszłości będziemy mieli jeszcze nie raz okazję oglądać mistrza olimpijskiego z Sochi w tego typu rywalizacji. Opinię tą podzielał Roman Derks, do niedawna Prezes PZLS a obecny Prezez Areny Lodowej w Tomaszowie: „Zbyszek ma wszelkie atrybuty aby startować w biegu masowym a więc szybkość, wytrzymałość a przede wszystkim waleczność. To dyscyplina stworzona pod niego. Brak mu jeszcze tylko doświadczenia. Gdyby je miał, to by dziś wygrał”.

Wyniki biegu masowego mężczyzn:

Lp. Zawodnik Klub Czas
1. Marcin Bachanek GKS Stoczniowiec Gdańsk 8:08.42 
2. Zbigniew Bródka UKS Błyskawica Domaniewice 8:08.52  
3. Patryk Wójcik AZS Zakopane      8:09.13   

 

W niedzielę rozegrano biegi na 1000 metrów oraz najdłuższe dystanse – 5000 metrów kobiet i 10000 metrów mężczyzn. Kilka lat temu stworzono grupę sprinterską do której należą m.in. Artur Waś, Artur Nogal, Piotr Michalski i Sebastian Kłosiński. To byli główni kandydaci do medali. Zagrozić im mógł jedynie Zbigniew Bródka. Rywalizacja na tym dystansie była bardzo wyrównana i ostatecznie Domaniewiczanin zajął 3 miejsce. Do zwycięzcy zabrakło naprawdę niewiele. „Pewnie gdybym wczoraj nie startował w biegu masowym to bym dziś zwyciężył. Jestem ze startów w Tomaszowie zadowolony. Tak podsumował swoje starty panczenista z Domaniewic.

 

Wyniki biegu na 1000 metrów mężczyzn:

Lp. Zawodnik Klub Czas
1. Piotr Michalski  SKŁ Górnik Sanok     1:11.50
2. Sebastian Kłosiński GKS Stoczniowiec Gdańsk 1:11.55
3. Zbigniew Bródka UKS Błyskawica Domaniewice  1:11.91

 

Zbigniew Bródka w Tomaszowie zdobył komplet medali: złoty na 1500 metrów, srebrny w biegu masowym i brązowy na 1000 metrów. Każdy start kończył się miejscem na podium. To dobry prognostyk przez zbliżającymi się zawodami Pucharu Świata. Pierwsze z nich odbędą się w Japonii, trzecie z kolei w dniach 7-9 grudnia 2018 roku w Tomaszowie Mazowieckim.

Autor tekstu: Radosław Tafliński

Udostępnij...
Aisko Dbamy o Twoje bezpieczeństwo

Warto przeczytać

Dotarliśmy do Pekinu

Dotarliśmy cali i zdrowi  Pozdrawiamy Was serdecznieUdostępnij...

Nominacja na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022

Szanowni Państwo, dziś już mogę powiedzieć oficjalnie jadę na swoje czwarte igrzyska i to w …

Translate »